Jak na dokonalý krůtí vývar
Silný drůbeží vývar je polévka pro duši. To ví každý. Postaví nás na nohy, když je nám těžko na duši nebo na těle. Zahřejí, zasytí a má skvělou výživovou hodnotu.
V jeho přípravě není nic složitého, v podstatě stačí dát do hrnce kvalitní ingredience a táhnout několik hodin.
Aby byl výsledek dokonalý přinášíme vám pár tipů:
Základem je kvalitní maso. Kdo jednou vyzkoušel vývar z krůtích krků, nedá na něj dopustit. Má silnou chuť a přitom si stále uchovává jemné drůbeží aroma.
Pokud maso (nebo i kosti) před vařením opečete, bude váš vývar výraznější barvy i chuti.
Všechny masové ingredience (krůtí maso, vnitřnosti, kosti) a koření (bobkový list, kuličky nového koření, černého pepře) vložíme do studené, lehce osolené vody a potom pomalu přivedeme k varu (cílem je dostat z nich všechny chutě, ne je rychle uvařit). Celková ideální doba na vývar z krůtích krků je 3 - 4 hodiny.
Po první hodině posbírejte pěnu z povrchu polévky, poté už nemusíte.
Pokud máte rádi ve vývaru maso, doporučujeme na poslední hodinu přidat krůtí křídla a potom maso z křídel obrat. To, které se vaří celou dobu, už může být bez chuti a suché konzistence.
Zelenině nesvědčí příliš dlouhý var, vařte ji tedy maximálně 2 hodiny. Přidejte ji tedy podle toho, jak dlouho chcete vývar táhnout.
Pokud přidáte do vývaru cibuli s jednou vrstvou slupky, zvýrazníte její barvu. Stejně funguje i malý kousek zázvoru, který kromě toho dodá i svoji silnou chuť.
Uvařený vývar sceďte a nechte ho chvíli stát. Potom naběračkou posbírejte tuk na jeho povrchu (můžete ho potom použít na podlévání pečených jídel).
Vyberte pěkné a ne moc rozvařené kousky zeleniny a ty nakrájejte na menší kousky. Nezapomeňte na preference strávníků. Zeleninu a obrané maso můžete nabídnout v sólo misce, stejně tak jako zavářku. Tu nikdy nevaříme společně s polévkou.